Miejski Ogród Zoologiczny
Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, otwarty w 1928 roku, początkowo zajmował 12 ha i posiadał około 500 zwierząt. Warszawa długo nie miała własnego ogrodu zoologicznego, mimo wcześniejszych prób, jak zwierzyniec Jana III Sobieskiego w Wilanowie czy niewielkie menażerie prywatne.
Pierwsze próby stworzenia ogrodu miejskiego miały miejsce w 1926 roku, kiedy to powstał mały zwierzyniec przy ul. Koszykowej, a rok później przeniesiono go na teren przy alei 3 Maja. W 1927 roku podjęto decyzję o założeniu Miejskiego Ogrodu Zoologicznego na Pradze, a jego otwarcie nastąpiło w marcu 1928 roku. Po śmierci pierwszego dyrektora, Wenantego Burdzińskiego, funkcję tę objął Jan Żabiński, który zasłynął miłością do zwierząt i popularyzacją przyrody. W 1937 roku w ogrodzie urodziło się słoniątko Tuzinka, które stało się ulubieńcem warszawiaków.
Podczas II wojny światowej wiele zwierząt zostało wywiezionych do Niemiec. W tym samym czasie Żabińscy ukrywali Żydów na terenie ogrodu, za co zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Po wojnie ogród został odbudowany i ponownie otwarty w 1948 roku. W kolejnych latach zoo było modernizowane, a nowe pawilony i wybiegi dla zwierząt powstały w latach 90. i 2000. W 2022 roku zmieniono nazwę ogrodu na Miejski Ogród Zoologiczny im. Antoniny i Jana Żabińskich, upamiętniając ich zasługi.